Menu

0324 237 0767

info@dbt.com.tr

e-Dönüşümün lider markası Mikro Yazılım ile Firmanızın e-Dönüşümünü tamamlayın

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, belirli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik belgedir. E-Fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Fatura düzenlemeleri, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, 397-416-424-433 Sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliğleri ile yapılmıştır.

E-Fatura düzenlemeleri, formatları ve standartları hakkında ayrıntılı bilgiler www.efatura.gov.tr internet adresinde yer almaktadır. Mikro E-Fatura’yı tercih ettiğinizde sağlayacağınız avantajlar;

Anahtar teslim ve hızlı çözüm Platform Bağımsız 360 derece çözüm 81 ilde hizmet Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) entegrasyonu çözümleri

E-Fatura Mevzuatı 397 Sıra Nolu Güncel Şekli İle Genel Tebliği’ni indirmek için tıklayınız. Vergi Usul Sirküleri / 58 Vergi Usul Sirküleri / 58 indirmek için tıklayınız.

424 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği 424 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ni indirmek için tıklayınız.

421 Sıra Nolu Vergi usul Kanunu Genel Tebliği 421 Sıra Nolu Vergi usul Kanunu Genel Tebliği’ni indirmek için tıklayınız.

416 Sıra Nolu Vergi usul Kanunu Genel Tebliği 397SN Tebliğ Değişiklik 416 Sıra Nolu Vergi usul Kanunu Genel Tebliği 397SN Tebliğ Değişikliği indirmek için tıklayınız.

397 Sıra Nolu VUK Genel Tebliği 397 Sıra Nolu VUK Genel Tebliği’ni indirmek için tıklayınız.

My E-Fatura

Maliye Bakanlığı standartlarına tam uyumlu My E-Fatura çözümüyle, mali altyapınızı doğrudan GİB sistemine entegre edebilir ya da Mikro Yazılımevi'nin özel entegratörlük sisteminden yararlanarak, yatırım maliyeti olmadan My E-Fatura sistemine geçebilirsiniz.

My E-Fatura avantajları

1- İster masaüstü ister bulut iş çözümleri ile tam entegre olarak çalışır. Ayrıca My E-Fatura kullanıcılarını Mikro programlarında büyük avantajlar bekliyor. 2- Eğer bir muhasebe yazılımı kullanmıyorsanız My E-Fatura portal yönetimi ile dilediğiniz gibi fatura gönderip alabilirsiniz. 3- My E-Fatura, uçtan uca sunduğu E-Fatura çözümüyle, firmanızın Maliye Bakanlığı standartlarına uygun E-Fatura sistemine kısa sürede kavuşmasını sağlar. 4-Firmanızın BT ve Mali İşler (Muhasebe) birimlerinde köklü bir değişimi öngören elektronik fatura sistemine entegrasyonu süreci, Mikro'nun 25 yıllık iş yazılımları deneyimi ile baştan sona yönetiliyor. 5-My E-Fatura ile firmanızın e-fatura saklama hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Özel entegrasyon Özel entegrasyon ile firmalar kullanmakta oldukları ticari muhasebe paket programlarında ihtiyaç duyulan uyarlamaların ardından My E-Fatura aracılığı ile e-Fatura gönderip – alabilir hale gelebilirler. Kesilen faturalar, e‑Fatura formatında ve dijital olarak mühürlenmiş bir şekilde, MİKRO aracılığı ile GİB’e iletilir. Diğer firmaların gönderdiği e‑Faturalar da yine benzeri şekilde, GİB posta kutusundan alınarak, şirketinizin muhasebe programına, fatura verisi olarak ulaştırılır. Firmalar, bu sistemde kendi işlem hacimlerine uygun My E-Kontör paketini seçerek, maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilirler.

My E-Fatura Portal

My E-fatura portal ile hiçbir ek maliyet olmadan firmanızı e-fatura sistemine dahil edebilirsiniz. Herhangi bir muhasebe programı kullanmadan fatura oluşturup gelen faturalarınızı yönetebilirsiniz.

Entegrasyon e-Mikro, entegrasyon yöntemi ile kendilerine ait bilgi işlem sistemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine doğrudan entegre etmek isteyen şirketler için bu entegrasyonu gerçekleştirir. Entegrasyon yöntemini tercih eden şirketler, GİB’in sistemi ile 7/24 doğrudan bağlantıya sahip olarak herhangi bir aracı şirket olmaksızın, e-faturalarını gönderip – alabilirler.

Ayrıca kendilerine ait muhasebe-finans sistemi olmayan firmalar için, tercihe göre bulut veya lokal çözümler ile tam entegrasyon paketleri tercih ederek, uçtan uca çözüm sağlayabilirler.

Entegrasyon yöntemini kullanmak isteyten firmalar http://efatura.gov.tr/efaturaentegratorluk.html adresinde belirtilen tüm gereklilikleri yerine getirmekle yükümlüdür.