• Mağaza
  • Sepet
  • Kontrol Paneli
  • Blog
  • Uzaktan Destek
  • İletişim
Dora' dan Blog Yazıları

Geleceği 3D Yazıcılar Kuracak

Geleceği 3D Yazıcılar Kuracak

3D ile yeni hayat… Yazı dizisinin birinci bölümünde 3 boyutlu baskı teknolojisinin gelişimiyle bizi bekleyen yenilikler anlatılıyor

“Dünya artık bildiğimiz gibi olmayacak” demişti 3D yazıcının yaratıcısı Chuck Hull yazıcıdan çıkardığı ilk ürününü avuçlarına aldığında…

Öyle ya; yıllar önce bir yazıcıdan terlik ya da protez el çıkacağını söyleseler, hayal gücü yüksek bir senaristin kaleminden çıkan harikulade bir bilimkurgu filmi diye düşünürdük.

Oysa kısa süre içinde mesele yazıcıdan terlik, fincan çıkarmanın çok çok ötesine geçecek, sağlık sektörüne olan katkısıyla adeta teknolojik bir devrim halini alacaktı. Eli olmayan bir engelliye protez el bir yazıcıdan çıkacaktı örneğin. Dahası, Mars’taki ev projelerinde bile üç boyutlu yazıcılardan yararlanılacağı açıklanacaktı. Kısaca, Hull’un “Dünya artık bildiğimiz gibi olmayacak” sözü böylece kısa sürede doğrulandı.

‘DÜNYA ARTIK BİLDİĞİMİZ GİBİ OLMAYACAK!’

Tarih 9 Mart 1983. Uzun bir süredir 3D yazıcı üzerine çalışan Chuck Hull, sonunda büyük buluşunu gerçekleştirmişti ve bu sevinci eşiyle paylaşmak istiyordu. Gece yarısı heyecanla eşini aradı. Yatmaya hazırlanırken vakitsiz çalan telefon, Anntionette Hull’u tedirgin etti. Endişeyle telefonun ahizesini kaldırdı. Karşısında içi içine sığmaz bir ses tonuyla Chuck Hull “Hemen laboratuvara gel!” dedi.

Bayan Anntionette, üzerindeki pijamaları çıkardı, aracına atlayıp eşinin geceleri çalıştığı mekâna gitti. Devamını kendisinden dinleyelim:

“Yatmak için hazırlanırken Chuck hâlâ çalışıyordu. Telefondaki oydu. Yanına çağırınca yataktan zıpladım, arabaya bindim ve dünyada ilk 3D objeyi görmek için laboratuvara gittim. Yaptığı şey avuçlarının içindeydi. ‘Ve yaptım!’ dedi. ‘Dünya artık asla bildiğimiz gibi olmayacak’ diye devam etti. Ondan sonra güldük ve ağladık. Ve bütün gece geleceği hayal ettik.”

İLK AMELİYAT YAPIŞIK İKİZLERE

Hull çifti o gece geleceği nasıl hayal etti bilemiyoruz ama Hull kısa sürede sevindirici haberleri ABD Teksas’taki WillFord Hall Hastanesi’nden aldı. Teksas’taki çocuk hastanesinde yapışık ikizlerin ayrılmasını gerçekleştirecek olan ameliyatta, 3D yazıcılardan yardım alındı. Hekimler, ayırma sonrasında ikizlerden yalnızca birisinin yürüyebileceğini tahmin etti. Yanılma payına ve risklere karşı 3D yazıcı ile kemik yapısının modellemesi oluşturuldu.

Bu modelleme sayesinde çok hassas olan bir ameliyat sıfır hatayla sonuçlandı. Başarıyla ayrılan ikizlerden ikisi de yürüyebiliyordu.

Hull bu haberi sevinçle karşıladı:

“İkizleri ayırmak gerçekten çok zor bir ameliyattı. Ve benim buluşumun ilk defa böyle bir ameliyatta kullanılması bana çok dokundu.” Barack Obama da ABD Başkanı olduğu dönemde 3D yazıcıyı “Geleceğin sanayi devrimini yaratacak teknoloji” diye tanımladı.

PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ

Yıllık yüzde 23.7 büyüme

2015: 5.9 milyar dolar

2020: 21 milyar dolar

2025: 49 milyar dolar

NASIL ÇALIŞIYOR?

Hull 1984 yılında 3D yazıcının patentini aldıktan sonra geçen ilk 30 yıl içinde pek çok şey değişti gerçekten. Tıpta birçok müjdeli gelişme yaşandı. Bu gelişmelere geçmeden önce bundan sonra olabilecekleri hayal edebilmek için birlikte 3D yazıcı teknolojisine daha yakından bakalım…

3D yazıcı görüntü itibarıyla fotokopi makinelerine benziyor. Tabii farklılıkları var. 3D yazıcılar; dijital modellerinizi 3 boyutlu katı modele dönüştürebileceğiniz teknolojidir. Çalışma prensibini en basit haliyle şöyle açıklayabiliriz: Cihaz, objeleri 3 boyutlu olarak yazdırıyor. Figürlerden mimari maketlere, icatlara hatta plaj terliği ya da ayakkabı gibi ürünlere kadar istediğiniz her şeyi elde edebiliyorsunuz. Oyuncaklar, bileklikler, telefon kılıfları vs. Bir yazılım sayesinde bilgisayarınızda tasarladığınız objelerin gerçek modelini elde ediyorsunuz.

Eğer bu konuda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız o da sorun değil, çünkü internetten ücretsiz 3D tasarımlar indirebiliyorsunuz. Fotokopi makinesine nasıl kartuş konuluyorsa, 3D yazıcılara da kartuş yerine özel 3D yazıcı hammaddesi ekleniyor. 3 boyutlu yazıcı bir merdane aracılığıyla ince bir tabaka toz besleme kabından yazıcının yapım çemberine taşınıyor.

Bu toz belli bir sertlik ve esneklik derecesine sahip olması gereken bazı kimyasal plastiklerin bileşiminden oluşuyor. Plastik, kauçuk, metal gibi. Sonra bu modellemeyi 3D yazıcıya gönderip malzemeyi de seçerek seçtiğiniz objenin 3 boyutlu yazılımını alabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcı fiyatlarına gelince; 2 bin ile 5 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor. Profesyonel yazıcıların fiyatı ise 300-400 bin dolarlara kadar çıkıyor.

AVANTAJLARI

Kişiselleştirilebilir: ürünler: 3D yazıcılarla kişiye özel ürünler üretmek mümkün. Örneğin dişçilik alanında 3D yazıcılarla kişiye özel implantlar yapılıyor.

Düşük üretim maliyeti: Düşük adetlerdeki üretimlerde 3D yazıcılardaki üretim maliyeti oldukça uygun.

Tasarımsal özgürlük: Geleneksel üretim yöntemiyle üretilmesi mümkün olmayan objeler, 3D yazıcılarla kolaylıkla üretilebilir.

KULLANILDIKLARI SEKTÖRLER:

Medikal, mimari, savunma sanayii, otomotiv, mühendislik, endüstriyel tasarım, mücevher.

KULLANILAN MADDELER

Plastik, polimer, metal, cam, kök hücre, wax, çikolata, kumtaşı.

3D YAZICI İLE YENİ ÇENESİNE KAVUŞTU

3D yazıcıların sağlık alanında kullanılmasıyla hayat kurtaran çözümler ortaya çıktı. ABD’de hastalığı nedeniyle çenesini kaybeden yaşlı bir adama yazıcı ile yepyeni bir çene üretildi. 1998 yılında dil kanseri teşhisi konulan ve birçok tedavi gören Shirley Anderson, göğsünden alınan kas kütlesinin de başarılı olmamasıyla ne yazık ki çenesini kaybetti. İlerleyen yıllarda maske ile hayatına devam eden yaşlı adama çözüm, teknolojinin en büyük nimetlerinden olan 3D yazıcılardan geldi. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Travis Bellichi, yaptığı açıklamada, Anderson’ın yüz kalıbını alarak yeni çenesini tasarladıklarını ve ardından 3 boyutlu yazıcı ile baskı aldıklarını belirtti. Protez çenenin dış görünüş itibarıyla mümkün olduğu kadar doğal gözükmesi için bağlantı bölgelerinde özenle çalıştıklarını dile getiren Bellichi ve ekibi, sonuç itibarıyla ortaya muazzam bir iş çıkarmayı başardı.

Kaynakça: Haber Türk

Sosyal Medyada Paylaşın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir