• Mağaza
  • Sepet
  • Kontrol Paneli
  • Blog
  • Uzaktan Destek
  • İletişim
Dora' dan Blog Yazıları

Barkod Sisteminin Faydaları

Barkod Sisteminin Faydaları

Barkod sistemi nedir?

Barkod her türden ticari mala konabilen, söz konusu malın stok durumu ve ücreti gibi temel bilgilerin kodlandığı, art arda farklı kalınlıklardaki çubuk ve boşluklardan oluşan ve elektronik tarayıcı sayesinde okunan simgenin adıdır. Barkod sistemi ürünlerinizin bilgisayara bağlı optik okuyucular tarafından kimliklerinin tespit edilmesi işlevine sahiptir.

Pek çok farklı barkod standardı vardır. Ancak bazı standartlar bazı alanlarda diğerlerinden çok daha yaygın kullanılmaktadır. Örneğin birim ambalajlar için EAN-13 ve koli gibi sevkiyat birimlerindeyse genellikle ITF-14 standartlarının kullanıldığı görülmektedir.

Barkod sisteminin faydaları nelerdir?

Barkod sistemi en yaygın elektronik sistemlerden biridir ve pek çok tartışmasız yararı vardır. Barkod sisteminin yararlarından ilki bilgilerin barkod sistemi sayesinde otomatik ve hatasız olarak başka ortamlara aktarılabilmekte olmalarıdır. Barkod sistemi bir işletmede ulaşılması gereken pek çok bilgi türüne, mesela stok ve fiyat bilgilerine, hızlıca ulaşılmasını sağlar. Barkod sisteminin faydaları arasında çok sayıda ürünü kısa sürede geçirebilmek ve kolayca alışveriş yapabilmeyi sağlamak da vardır. Dahası, büyük firmalar mağaza ve ürün sevkleri sırasında kullandıkları lojistik araçlarını barkod kullanmak suretiyle tanımlamaktadırlar. Kargo firmaları kargoların nerede oldukları ve hangi aşamalarda bulunduklarını barkod sistemiyle görme imkanı verirler.

Ayrıca barkod sistemi muhasebede demirbaş ve taşıma birimleri için de kullanılmaktadır. Son olarak elektrik, su, doğalgaz aboneliklerinin takibi için de barkod sistemi kullanılır.

Mikro Yazılım barkod sistemi çözümleri 30 yıllık yerli yazılım devi Mikro Yazılım tecrübesiyle barkod takibi yapmanız artık çok daha kolay. Hemen Mikro Jump ve Mikro Fly sektörel çözümlerinden Perakende Yönetimi programıyla ve Mikro Run bünyesinde bulunan Satış ve Müşteri Yönetimi modülü ile tanışın. Bu çözümlerimiz neredeysebütün yazar kasalarla entegre bir şekilde çalışır ve rutin işlerinizi kolayca yapmanızı sağlarlar.

Sosyal Medyada Paylaşın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir